Att skapa det där lilla andrummet i vardagen som lämnar plats till att du orkar engagera dig i andra handlar i grund och botten om en omprioritering i hjärtat. Vad är det egentligen som är viktigt.
Stanna upp, praktisera ”slow” och inse att den upplevda tidspressen just bara är ”upplevd” – att du har makten över tempot i ditt liv och att du alltid har ett val att kliva ur tidsofferrollen och skapa tid till det du tycker är viktigt i livet.
Att engagera sig i den värld vi lever i är en av de bästa investeringarna du kan göra för dig själv. Det slår nämligen aldrig fel…ALDRIG!!!!: när du hjälper andra hjälper du allra mest dig själva. Det kanske inte känns så på väg in men i det stora hela blir slutresultatet alltid så…jag lovar!
Bild från mina år i styrelsen för FC Rosengårds styrelse